vineri, mai 3, 2024

David Popovici, o nouă medalie de aur! 400m liber la Campionatele Naționale de Înot

Must Read

David Popovici (19 ani) a câştigat, vineri, medalia de aur în proba de 400 m liber din cadrul Campionatului Naţional de înot în bazin de 50 m pentru seniori, tineret şi juniori I-II, competiţie care are loc la Otopeni.

Popovici a încheiat cursa cu timpul 3:47.54. Pe locul doi s-a aflat tot un român. Este vorba de Vlad Stancu (3:54.38), iar podiumul a fost închis de Nandor Nagy (3:55.56).

Cu patru luni înaintea marii competiții din Franța, părinții lui Popovici au trimis o solicitare către cei de la COSR prin care au cerut ca David să aibă parte de protecție pe durata șederii sale acolo.

Motivul invocat a fost acela că sportivul nu va locui în centrul olimpic, ci într-un alt loc.

”E vorba despre o solicitare din partea părinților”, susține Camelia Potec, șefa federației de natație și vicepreședinte COSR.

David Popovici și staff-ul său vor locui în hotelul ”The Social Hub”, situat la numai 3 km distanță de bazinul olimpic, ”La Defense Arena”.